KONTAKT

ProRace Chiptuning

 

Kielnarowa 26C, 36-020 Tyczyn
woj.podkarpackie
Rzeszów

 

+48 886-653-190

 

specperfo@gmail.com

27 października 2022

Na czym poleca chiptuning?

Myśląc o tuningu, większość osób ma na myśli ogromne spoilery, duże, oryginalne felgi oraz głośny ryk samochodu. Za częstą oznakę tuningu uznaje się również niecodzienne malowanie samochodu lub naklejki z różnych wyścigów. Tak naprawdę obecnie tuning przybrał nieco inną formę, a wiele samochodów poddanych zmianom z zewnątrz w ogóle nie przypomina tego, co do tej pory było z tuningiem kojarzone. W obecnych czasach ta dziedzina motoryzacji jest naprawdę rozbudowana i dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także elementów technicznych.

 

Czym w ogóle jest chiptuning?

 

Chiptuning jest jedną z metod tuningu, skupiającą się na silniku. Polega on na modyfikacji oprogramowania komputera pokładowego, który jest odpowiedzialny za sterowanie jednostką napędową. Chiptuning powinien być wykonywany przez profesjonalistów, co pozwoli na zwiększenie mocy silnika bez konieczności ingerowania w jego mechanikę. Warto dodać, że chiptuning silnika jest całkowicie legalny, nie powoduje przekroczenia norm emisji spalin. Dzięki wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu możliwe jest wydobycie rezerw mocy silnika, które producent zachował, aby zapewnić lepszą trwałość silnika.

 

Podczas profesjonalnego chiptuningu silnik jest wzmacniany, ale nie nadmiernie żyłowany, dzięki czemu jego trwałość nie ulega znacznemu zmniejszeniu. Zwiększenie jego mocy nawet o 10% daje odczuwalną różnicę podczas jazdy. Samochód staje się bardziej dynamiczny, można zauważyć również poprawę elastyczności silnika. Chiptuning oprócz zwiększania mocy ma wpływ także na obniżenie zużycia paliwa. Co ciekawe, z tego sposobu modyfikacji silnika korzystają nie tylko właściciele samochodów, ale także producenci. To dzięki temu na rynku dostępne są samochody z tym samym silnikiem, lecz o innych parametrach mocy.