KONTAKT

ProRace Chiptuning

 

Kielnarowa 26C, 36-020 Tyczyn
woj.podkarpackie
Rzeszów

 

+48 886-653-190

 

specperfo@gmail.com

20 kwietnia 2023

Jak poprawić osiągi samochodu za pomocą chiptuningu?

Sportowa jazda samochodem może dawać wiele przyjemności dzięki uwalnianej adrenalinie i pokonywaniu kolejnych wyzwań. Używane auto musi być właściwie dostosowane do uzyskiwania odpowiednio wysokich osiągów, co nie będzie możliwe bez ingerencji w funkcjonowanie jego podzespołów. W większości przypadków nie trzeba się jednak posuwać do modyfikacji mechanicznych, ponieważ świetne wyniki może przynieść już sam chiptuning. W Rzeszowie modyfikacjami aut zajmuje się firma ProRace Chiptuning. Przekonajmy się, co da się w ten sposób uzyskać i na czym polega ten proces.

 

Co można uzyskać za sprawą chiptuningu?

 

Praca nowoczesnych jednostek spalinowych jest niemal całkowicie nadzorowana przez komputer dobierający odpowiednie do aktualnego obciążenia dawki paliwa, a jednocześnie zbierający informacje na temat stanu poszczególnych podzespołów z zainstalowanych w aucie czujników. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja części mechanicznych jest z reguły przewidziana do pracy z o wiele wyższymi parametrami, jeśli chodzi o uzyskiwaną moc, która jest sztucznie zaniżana przez zamontowaną elektronikę dla poprawy czystości spalin oraz oszczędności paliwa. Właściwe zmiany oprogramowania mogą przynieść więc znaczną poprawę osiągów.

 

Jak przeprowadza się chiptuning?

 

Chiptuning można przeprowadzać na różne sposoby. Najprostszym, lecz mniej efektywnym rozwiązaniem jest montaż modułu zmieniającego pracę sterownika jednostki napędowej. Lepsze rezultaty daje przeprogramowanie sterownika na podstawie pomiarów prowadzonych na hamowni, co pozwala na pełne dostosowanie możliwości silnika do potencjału wynikającego z jego konstrukcji i stanu technicznego. Warto pamiętać, że do poprawy osiągów może też przyczynić się dezaktywacja niektórych systemów lub zmiana oprogramowania skrzyni biegów.